INTELIGENTNY DOM DLA KAŻDEGO NIEDROGO BEZ PRZERÓBKI INSTALAC
Masz nie inteligentny dom a chcesz mieć inteligentny to czytaj dalej.
Sterowanie głosem to część inteligentnego domu
Pojęcie ’’ inteligentny dom’’ każdy z nas na pewno z nas słyszał jednak nie każdy z nas wie, co to dokładnie.
W inteligentnym domu chodzi głownie o zarządzanie wszystkimi instalacjami będącym na wyposażeniu domu. Właściwe i prawidłowe wysterowanie instalacji minimalizuje koszty korzystania z niej. Jedną najważniejszych rzeczy jest fakt, że nie potrzebujesz praktycznie żadnych specjalistycznych instalacji w domu, aby system inteligentnego domu zadziałał u ciebie. W 95% instalacji domowych jesteśmy w stanie się wpiąć bez kłucia w ścianach na nowe przewody.
Co możemy sterować?
Oświetlenie
Oświetlenie zaświeca się i gaśnie na podstawie czujników ruchu albo zamknięcia lub otwarcia okna, drzwi lub w wyznaczonych godzinach.
Oświetleniem na zewnątrz możemy sterować na przykład z pilota do samochodu lub bramy garażowej. Wjeżdżamy na podwórko i pilotem od centralnego zamka samochodu zapalamy oświetlenie na przykład na elewacji. Otwarcie bramy wjazdowej lub furtki automatycznie zapala oświetlenie w podbitce dachowej itd.
Każde oświetlenie możemy zawsze włączyć lub wyłączyć z poziomu telefonu. Ponadto możemy stworzyć tysiące różnego rodzaju haromonogramów do każdego rodzaju światła zależnych od czasu, pory dnia i różnego rodzaju czujników.
- Ogrzewaniem
System ‘’inteligentnego domu’’ daje możliwość kompleksowego sterowania ogrzewaniem w domu. Na podstawie czujnika temperatury możemy utrzymywać komfortową temperaturę w każdym pomieszczeniu osobno sterując grzejnikami lub podłogówką.
Przykład.
W sypialni od godziny 22 do 5 rano utrzymuj temperaturę 19 stopni a od 5 do 8 21 stopni ( śniadanie i przygotowanie do pracy). Po otwarciu drzwi wejściowych, gdy wychodzę do pracy obniż ogrzewanie do 17 stopni. Od godziny 14 podnieś ogrzewanie do 21 stopni. Po powrocie z pracy mam już w domu 21 stopni. Chcę przewietrzyć pokuj i otwieram okno wówczas czujnik otwarcia okna wyłącza ogrzewanie tego pomieszczenia, po zamknięciu okna ogrzewanie ponownie zaczyna działać.
A w przypadku gdybyśmy wracali z pracy dużo wcześniej lub później zawsze możemy ogrzewanie włączyć z poziomu telefonu i gotowe.
Roletami zewnętrznymi i zasłonami wewnętrznymi.
Przykład
Jeśli czujnik ruchu w sypialni wykryje ruch między godziną 20 a 22 ( czyli wtedy, kiedy najczęściej kładziemy się spać) automatycznie zostaną zasłonięte zasłony lub opuszczone rolety. Natomiast rano, gdy wstajemy do pracy i nasza noga stanie na podłodze czujnik ruchu pod łóżkiem wykryje ruch i otworzy automatycznie rolety, przy jednoczesnym założeniu, że będzie to pobudka po wschodzie słońca(, aby nie było takiej sytuacji, że wstając w nocy do WC otworzą się nam rolety).
Każdą roletę w domu możemy sterować osobno i niezależnie nawet z telefonu.
Bramami garażowymi i wjazdowymi
Wchodząc do garażu rano czujnik ruchu daje sygnał do bramy garażowej i bramy wjazdowej, aby się otwarły. Wyjeżdżamy z domu do pracy lokalizator GPS w aplikacji widzi, że oddaliliśmy się od domu i automatycznie zamknie obie bramy. Może również sprawdzić i pogasić wszystkie światła oraz obniżyć temperaturę w mieszkaniu na niższą. Wieczorem sam posprawdza i jeśli bramy są otwarte pozamyka je. Stan zamknięcia lub otwarcia bram zawsze masz podgląd w telefonie. Możemy ustawić abyś został poinformowany w telefonie o każdym zamknięciu lub otwarciu.
Zaworami gazu i wody
Bardzo przydatna funkcja, jest zamykanie i otwieranie zaworów wody i gazu. Jeśli czujnik zalania umieszczony w łazience wykryje zalanie automatycznie zostanie zamknięty zawór główny wody i jednocześnie dostaniesz alarm na telefon o zaistniałym zdarzeniu. Analogicznie można ustawić taką samą funkcje z gazem. Możemy również ustawić automatyzację taką, że jeśli jesteśmy poza domem w odległości Np. 200m woda i gaz zostają zamknięte automatycznie lub steki innych funkcji
Sterowanie gniazdkami
Teoretycznie jesteśmy w stanie sterować wszystkimi urządzeniami elektrycznymi, które posiadają standardową wtyczkę lub jej nie mają.
Kiedy to się przydaje?
Możemy dzieciom ograniczyć dostęp do oglądanie telewizji, komputer, gier
Możemy w inteligentny sposób sterować Np. oświetleniem świątecznym na zewnątrz
Możemy sterować Np. piekarnikiem: rano wkładamy pieczeń do piekarnika i z poziomu telefonu włączamy z miejsca pracy dwie godziny przed przyjazdem do domu i ustawiamy żeby za 90 minut automatycznie piekarnik się wyłączył . Ważną rzeczą jest fakt, że widzimy w czasie rzeczywistym ile dane urządzenie pobiera energii, ile zużyło energii za cały dzień za cały miesiąc i za cały rok.
Klimatyzacją
Jeśli posiadasz klimatyzację bez możliwości sterowania przez Internet a posiadasz do niej pilota możemy go skopiować i już możesz z poziomu telefonu sterować swoją klimatyzacją.
Wideofon w telefonie.
Bardzo przydatna funkcja. Najczęściej sprawdza się w chwili, gdy jesteś w pracy a kurier przywiózł przesyłkę. Naciska domofon przy furtce i u ciebie w telefonie automatycznie wyskakuje podgląd z kamery wideofonu przy furtce. Możesz z kurierem porozmawiać i otworzyć mu furtkę lub bramę żeby wjechał i zostawił przesyłkę. Wjazd kurier i zostawienie paczki możesz obserwować przez kamerę i za pośrednictwem tej kamery możesz dokładnie wytłumaczyć kurierowi gdzie ma ją zostawić. ( kamera posiada funkcję komunikacji dwukierunkowej )
Bezpieczeństwo
Na podstawie wielu czujników można stworzyć system bezpieczeństwa domu.
Zabezpieczenie pomieszczeń takich jak łazienka, kotłownia, pralnia przed zalaniem a wszystko to dzięki czujnikowi zalania i elektrozaworowi.
Zabezpieczenie przed włamaniem
Na podstawie czujników ruchu i czujników otwarcia drzwi i okien możemy stworzyć system alarmowy. Po naruszeniu systemu alarmowego zostanie uruchomiana np. syrena i wszystkie światła w domu i na, zewnątrz aby odstraszyć włamywacza a my dostaniemy powiadomienie na telefon.
Z kolejki na podstawie pomiaru z czujników takich jak
czujnik dymu, czujnik czadu czy gazu ziemnego możemy ze spokojem spać spokojnie. Każde przekroczenie wartości granicznych czujnika może uruchomić syrenę alarmową i włączać i wyłączać na przemian oświetlenie w pokoju i kuchni. Ty masz czas na szybkie zareagowanie. Jednocześnie system zamknie główny zawór gazu, aby nie doprowadzić do nieszczęścia.
Całym systemem możesz sterować z poziomu telefonu jak również głosem. Wydajesz komendy i gotowe.
Np.
- Zamknij bramę garażową
- zgaś światło na zewnątrz
- włącz klimatyzację
- zamknij wodę
- podnieś temperaturę w łazience do 23 stopni
- opuść rolety
- zapal oświetlenie świąteczne
Każdy z systemów możemy zbudować osobno na przykład zamykanie i otwieranie bram. Koszt małego systemu sterowania bazującego na kilku czujnikach możemy zbudować za kilka set złotych. Z biegiem czasu możemy dowolnie rozbudowywać według uznania i potrzeby. Inteligentny dom w zasięgu każdego
Optymalne zarządzanie urządzeniami elektrycznymi i oświetleniem generuje zyski energii elektrycznej
Optymalne zarządzanie ogrzewaniem generuje zyski związane z ogrzewaniem domu
Skopiuj link poniżej i zobacz tylko przykładowe rozwiązania ‘’inteligentnego domu’’
https://www.youtube.com/watch?v=H1iJCuZvQX0&ab_cha nnel=FIBARO
Zadzwoń i powiedz, co chcesz zrobić a my podjedziemy i doradzimy w wyborze optymalnego rozwiązania
Napisz i opisz, co chciałbyś sterować a na pewno pomożemy
inteligentnydom@interia.pl
Autor: Tomasz
Kontakt: